Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony
45. Góralski Karnawał
Zobacz program imprezy
więcej »
Piękne widoki online
Kamery internetowe na żywo!
więcej »
Szukasz pokoju? Chcesz promować swój obiekt?
Zobacz naszą bazę noclegową
więcej »
Autorskie fotopejzaże w naszym backgroundzie
aby zobaczyć kliknij "pokaż tło"
więcej »

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” w Rzymie – zdjęcia, relacja

Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” była wystawiona w rzymskim teatrze Capranica w czwartek, 3 listopada o godz. 19:00.

Razem z grupą aktorów, do Włoch udał się nasz fotograf Krzysztof Haładyna, który z apartem Operze „towarzyszył” już 3 krotnie, w Ludźmierzu, Nowym Targu oraz Bukowinie (wszystkie zdjęcia w naszej galerii).

Udostępniamy trzy części fotoreportażu – zobacz zdjęcia – a także relację przygotowaną przez autora zdjęć.

W dniach od 1 do 6 listopada górale z Zakopanego, Bukowiny Tatatrzańskiej, Ludźmierza, Nowego Targu oraz wielu innych miejscowości przebywali w Rzymie we Włoszech aby 3 listopada w Tetrze Capranica przedstwić operę „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli z Poronina. W spektaklu udział bierze około 120 osób. Pomysłodawcą opery jest ks. prałat dr hab. Władysław Zarębczan.

Nad całością tak wielkigo przedsięwzięcia jakim był ten wyjazd czuwał wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień. Opera była przedstawiona w czterech odsłonach oczywiście skróconych do godzinnego występu. Niespodzianką dla publiczności był taniec par solowych po góralsku,taniec zbójnickiego oraz występ Agnieszki Koniecznej-Kuk śpiewając arię w języku włoskim.Na koniec wszyscy razem zaśpiewli „Barkę”.

Na widowni zasiedli m.in. Ambasador RP przy stolicy apostolskiej Hanna Suchocka, dostojnicy Watykanu,księża i siostry zakonne innych narodowości przebywjących w Rzymie i Watykanie,przedstawiciele włoskiego świata kultury, dziennikarze, reporterzy oraz mieszkańcy i Polacy mieszkający na stałe w Rzymie.

Delegacja z Polski: Prof. Stanisław Chodorowicz-senator RP, Andrzej Gut-Mostowy-poseł RP, M. Sowa-marszałek województwa małopolskiego, J. Majcher-Burmistrz Zakopanego, B. Dziwisz i F.Bachleda-Księdzularz-radni Sejmiku Małopolskiego, A. Gąsienica Makowski-Starosta Tatrzański, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego-T.Piszczek i J. Szwab, L. Dorula-wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane, M. Jachymiak-wicestarosta nowotarski, K. Król-Łęgowski-dyrektor Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury, Andrzej Buńda-zastępca Wójta Gminy Poronin oraz grający w operze Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

4 listopada górale w strojach regionalnych uczestniczyli w Mszy Świętej w Bazylice Św.Piotra pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Edwarda Nowaka. Po Mszy Św. górale przeszli procesją przez Bazylikę do grobu Jana Pawła II. W południe górale udali się do Kościoła Polskiego p.w. św. Stanisława w Rzymie oraz do Ambasady na mały poczęstunek przygotowany przez Panią Ambasador RP Hannę Suchocką.

Po krótkiej przerwie uczestnicy wraz z przewodnikami przeszli przez Rzym zwiedzajęc najciekawsze zabytki takie jak: Coloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontannę di Trevi, Plac Wenecki oraz Schody Hiszpańskie.

W godzinach rannych 5 listopada podhalanie i osoby towarzyszące wyjechali w drogę powrotną do Polski zwiedzając po drodze Bazylikę NMP w Loreto oraz cmentarz żołnierzy polskich na którym znajduje się 1080 grobów z nazwiskami, fotografiami poległych Polaków walczących o wolność ziemi włoskiej. Pan Adam Kitkowski opowiedział po krótce historie Polaków tam walczących, złożono kwaty, zapalono znicze i wszyscy odśpiewali Hymn Polski. To był ostatni punkt pielgrzymki do Rzymu i Watykanu. Wszyscy cali i zdrowi po długiej podróży wrócili następnego dnia tj. 6 listopada do Polski.  

Kontakt do autora:
Krzysztof Haładyna
tel: 601 894 857
mail: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

 Baner rhSPORT